Vrtačka bývá základním vybavením každé domácí dílny. Když potřebujete vyvrtat otvor ve zdi pro hmoždinku, použijete vrták s naletovanými destičkami ze slinutých karbidů, tzv. vidiák, když chcete zhotovit otvor například v ocelovém zábradlí na balkoně, kam posléze instalujete ptačí krmítko, použijete vrták na ocel. Pro většinu z vás naprosto běžné situace, které málokoho překvapí.
Vrtáky jsou strojírenské nástroje poměrně přesné a postačí pro výrobu otvorů, kudy prochází například šroubové spoje. Otvor má v takovém případě větší průměr, než samotný šroub, a právě vůle mezi šroubem a otvorem je důležitá, aby bylo možno docílit velmi pohodlného a zároveň pevného spojení několika součástí.
Vrtání však zdaleka není jediný způsob výroby kruhových otvorů. Existují situace, kdy je zapotřebí otvor vyrobit s větší přesností a zároveň s mnohem hladším povrchem. Na to už vrták nestačí a strojařina by pouze s vrtáky nedokázala dojít tak daleko, jak je tomu v současné době. Neznali bychom automobily, nemohli bychom létat v letadlech a nebylo by možné zhotovit ani mnoho domácích spotřebičů.
Možná vás napadá, že existují nástroje, které po vyvrtání samotný předvrtaný otvor ještě více zpřesní, a máte pravdu. Jsou to tzv. výhrubníky a výstružníky.
Nastavitelný výstružník https://www.i-nastroje.cz/Stavitelne-221424-c31_112_4.htm patří k nejpřesnějším nástrojům pro výrobu kruhových otvorů. Jsou natolik přesné, že mohou sloužit například pro uložení valivých ložisek nebo pohyb pístů ve válci. Kupříkladu kliková hřídel v automobilu se již ve dvacátém století bez výstružníků neobešla a automobilový průmysl by bez těchto nástrojů vůbec nemohl existovat.
Jak vidíte, výstružníky patří k základnímu vybavení strojírenských provozů a jde o velmi důležité nástroje i v údržbě a v některých specializovaných pracovištích. S velkou pravděpodobností tomu bude i nadále.