Chronicky nemocní lidé, kteří jsou odkázáni na pravidelné užívání léků, s tímto faktem mnoho nenadělají a musí se s touto situací smířit. Po lécích, ale občas sáhnou i ostatní lidé. Při bolestech hlavy, chřipce a jiných banálnějších zdravotních problémech. Kdo si alespoň jednou za čas nevezme prášek na bolest hlavy.
Někdy se nám stane, že potřebujeme léky vzájemně kombinovat. V takovém případě, ale může dojít k závažné lékové interakci.
Proto, než začneme léky mezi sebou kombinovat, měli bychom se o jejich vzájemném působení poradit v lékárně nebo u lékaře. Problém totiž může nastat v případě, že díky nevhodné kombinaci, se účinek léku může buď vyrušit, nebo naopak se jeho účinek zesílí. V některých případech se tato reakce může sice stát účinnou. Přesto bychom si kombinaci léků, měli vždy raději ověřit. V negativním případě nás totiž účinky špatně působícího léku mohou ohrozit na životě nebo nám způsobit závažné zdravotní problémy.
Interakce nemusí vzniknout pouze nevhodnou kombinací léků. Účinky totiž ovlivňují i bylinkové čaje a některé potraviny.
Například kozlíkový a třezalkový čaj má podstatný vliv na léky, určené pro psychické poruchy. Pokud užíváme třezalku, měli bychom se pro její fotosenzitivní účinky, vyhýbat pobytu na slunci. Její užívání není vhodné ani pro diabetiky.
Užívané léky, bychom měli zapíjet vhodnými nápoji. Nejlepší volbou je obyčejná neperlivá voda, popřípadě neslazená minerálka. Vhodné nejsou ani bylinkové čaje. Naopak ovocným čajem nic nezkazíte. Černý čaj a kávu raději také vynechte pro vysoký obsah teinu a kofeinu. Dobrým řešením není ani mléko. Rozhodně zapomeňte na grepovou šťávu. Grepová šťáva, stejně jako pomerančová, zvyšuje kyselost šťáv v žaludku a tím účinek léků snižují.
Léky zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny.
Rozhodně nikdy nemíchejte žádné léky s alkoholem!